معرفی گیاه برگ انجیری
معرفی گیاه برگ انجیری

فیلودندرون برگ انجیری : یکی از گیاهان پهن برگی که نگهداری اون در خانه جذابیت خاصی منزل شما میده برگ انجیری هستش و توصیه میشه بخاطر شارای نگهداری برای دفاتر و محل کار استفاده نکنید، این گیاه مناسب برای خانه ها ، این گیاه نیاز به محیطی مرطوب و هوایی گرم دارد و تغییرات دمایی را به راحتی تحمل میکند، ریشه این گیاه بسیار طولانی می باشد که در ایران قدیم بهش اژبن(اژ = مار + بن = ریشه،اشاره به ریشه های مار مانند آن دارد) میگفتند. در کل گیاهی است برای کسانی که میخواهند نگهداری از گل و گیاه رو تازه شروع کنند.

معرفی گیاه برگ انجیری
معرفی گیاه برگ انجیری

معرفی برگ انجیری

نام علمی برگ انجیری MONSTERA DELICIOSA و از خانواده Araceae که بومی جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا می باشد.اگر بخواهیم مشخصات این گیاه را بیان کنیم ابتدا باید از برگهای پهن آن شروع کنیم که دارای بریدگی های عمیقی روی برگ ها می باشد و همچنین هوای مرطوب و گرم را بسیار دوست دارد. این گیاه دارای ریشه های هوایی می باشد که نیاز به تکیه گاه و تغذیه دارد. طول این گیاه می تواند به چند متر هم برسد. این گیاه در آپارتمان به ندرت به گلدهی میرسد و بیشتر در زیستگاه طبیعی خود حتما به گلدهی میرسد.

برگ انجیری دارای ۵۰ گونه همیشه سبز و رنده می باشد که با استفاده از ریشه های هوایی به اجسام تکیه و رشد می کند، برگ های اون در ابتدا صاف هستند ولی به مرور زمان برگ های آن بریده میشوند. اگر تغذیه و شرایط ایده آل رشد گیاه را فراهم کنید برگ های آن به ۵۰ سانتی متر هم خواهد رسید.

گونه از برگ انجیری وجود دارد که نام آن انجیری مینیاتوری (Monstera friedrichsthalii) می باشد که تمامی شرایط تگهداری آن با گونه معرفی شده یکسان می باشد ولی نیاز به نور بیشتر دارد.
نیازها و نگهداری برگ انجیری
فیلودندرون برگ انجیری همانطور که در بالا گفتیم به محیطی گرم و مرطوب نیاز داره و همچنین تغییر دما رو به خوبی میتونه تحمل کنه ولی شرایط ایده آل نگهداری از این گیاه زیبا رو میتونید در ادامه مطالعه کنید.

دما مناسب

این گیاه دای پایین رو زیاد نمیتواند تحمل کنید و کمترین دمای که گیاه میتواند تحمل کند ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد که پیشنهاد میکنم برگ انجیری را زیر دمای ۱۳ درجه نگهداری نکنید. و بیشترین دمای قابل تحمل این گیاه ۳۰ درجه هست که در این شرایط حتما باید گبار پاشی انجام بشه تا رطوبت گیاه تامین بشه.

نور

شرایط نوری ایده آل این گیاه شرایط نوری نمیه سایه می باشد و سعی کنید آن را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. ولی نور کم را دوست نداره باعث میشه که برگ های گیاه کم بشه.

آبیاری فیلودندرون برگ انجیری

آبیاری زیاد رو دوست نداره و حتما باید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک بشه و قبل از آبیاری حتما حتما توجه داشته باشید که خاک گلدان تا عمق ۳ سانتی متری خشک شده باشه چون آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و از بین رفتن ریشه میشه.
رطوبت

برای تامین رطوبت این گیاه بهترین روش ساخت جزیره در زیر گلدان می باشد، ساخت جزیره به این شکل است که شما زیر گلدانی را از سنگ ریزه پر میکنید و سپس آن را پر از آب میکنید توجه داشته باشید که آب نباید با گلدان تماس داشته باشد. در تابستان غبارپاشی را فراموش نکنید حداقل هفته ای دو بار را غبار پاشی کنید.

خاک مناسب
فیلودندرون برگ انجیری خاک سبک را دوست دارد شما میتوانید از خاک های آماده و یا خاک کمپوست برای گلدان این گیاه استفاده کنید.

تغذیه
اگر میخواهید گیاهتان دارای برگ های بزرگ شود تغذیه با کودهای محلول در آب را فراموش نکنید، توجه داشته باشید که تغذیه بیش از حد برای این گیاه مضر می باشد، ماهی یکبار کوددهی ببرای فیلودندرون کافی میباشد.
زمان تعویض گلدان فیلودندرون

شما هر سال گلدان خود را بررسی کنید و اگر ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شد در فصل بهار گلدان آن را تعویض کنید (فقط یک سایز بزرگتر). و با بزرگتر شدن گیاه شما میتوانید این تغییر سایز را به ۲ یا ۳ سایز برساندی و پس از بزرگ شدن بیش از حد گیاه فقط به تعویض خاک گلدان اکتفا کنید.
تمیز نمودن برگها

اگر میخواهید گیاه شما زیبا و جذاب دیده بشه حتما با یک پارچه برگ های آن را تمیز کنید ولی از مواد شیمیایی و براق کننده فقط سالی یکبار استفاده کنید.

نکته : به هیچ وجه ریشه های هوایی گیاه را قطع نکنید و تا حد امکان بلکه با استفاده از خزه مرطوب و چوب تکیه گای برای آن ایجاد کنید.

تکثیر برگ انجیری
یکی از بهترین روش های تکثیر برگ انجیری گرفتن قلمه در بهار است، که باید هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای ۲۳ درجه ریشه دار آن را ریشه دار کنید. برای اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را مطالعه کنید.

برای قلمه و تکثیر برگ انجیری باید یک سر شاخه با ۲ یا ۳ برگ بالغ دارد را انتخاب کنید و با استفاده از یک چاقوی تیز آن را برش بزنید و جدا کنید. و سپس در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و خاک کمپوست و یا هر خاک سبک دیگر قرار دهید. تا حد امکان قلمه را در عمق کم بکارید، به نحوی که جوانه انتهایی کاملا بیرون از خاک باقی بماند. یک میله چوبی و یا آهنی را با رسیدن یا سیم به قلمه محکم کنید و تکیه گاهی را برای قلمه ایجاد کنید، در غیر اینصورت ممکن است قلمه بیفتد.
بهترین دما که در بالا گفتیم برای قلمه ها ۲۱ الی ۲۳ درجه سانتی گراد می باشد. برای تامین رطوبت قلمه ها از یک کیسه پلاستیکی مانند نایلون فریزر استفاده کنید. پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و شروع به تغذیه منظم گیاه با کود محلول در آب کنید.

روش دوم خواباندن ریشه

با روش خوابانیدن نیز میتوانید این به تکثیر برگ انجیری اقدام کنید. ریشه های هوایی گیاه را در داخل گلدان دیگر قرا دهید و زمانی که گیاه جدید رشد کرد، آن را از گیاه قدیم جدا کنید.

بیماری ها و عوارض فیلودندرون برگ انجیری

زخم های سفید پنبه‌ای شکل روی برگها :

این مشکل از حشره و آفت می باشد که با استفاده از سم حشره کش هر دو هفته یکبار تا زمان برطرف شدن مشکل گیاه را سم پاشی کنید.

کم شدن رشد گیاه :

کم شدن رشد گیاه به نور بستگی دارد ، نور محیط نگهداری گیاه کم می باشد ۀن را به محیط پر نور برده و یا از نور مصنوعی استفاده کنید.

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگها

یکی از دلایل لکه های قهوه ای گیاه فیلودندرون برگ انجیری غبار پاشی در نور آفتاب می باشد، قطه های آب به عنوان شیشه عمل کرده و به برگ ها صدمه زده است.
برگها خشک و چروک دار شدند:

محیط نگهداری گیاه گرم و خشک می باشد و شما گیاه را آبیاری نکرده اید که سریعا اقدام به آبیاری کنید.

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها :

محیط نگهداری گیاه شما سرد می باشد گیاه را به مکانی با دمای بیشتر منتقل کنید.

رنگ پریده گی برگ ها:
مواد مغذی موجود در خاک کم شده و گیاه شما نیاز به تغذیه با کودهای عالی را دارد. سعی کنید هر سه هفته یکبار از کودهای مخصوص محلول در آب گیاهتان را تغذیه کنید.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند :

یکی از دلایل زرد شدن برگ های گیاهان آبیاری بیش از اندازه می باشد و همچنین نداشتن زهکشی مناسب در گلدان هم یکی از عوامل است هر دو مورد را بررسی کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ :

به احتمال زیاد گیاه شما دچار کم آبی شده است خاک آن را بررسی کنید و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

منبع:معرفی گیاه برگ انجیری

معرفی گیاه برگ انجیری

معرفی گیاه برگ انجیری

Post navigation