بیماری پسوریازیس و درمان های این بیماری

پسوریازیس یک بیماری مزمن سیستم ایمنی بدن است که می تواند به دفعات عود کرده و موجب اختلال التهابی مشترک شود.

پسوریازیس، بیماری مزمن و گسترش یابنده ی پوست است که دامنه دلایل آن، میتواند بطور قابل توجهی متفاوت باشداز شیوع کم خونی گرفته تا هر دلیلی، تا جایی که فرد حتی نمی تواند آگاه باشد که پسوریازیس دارد .پسوریازیس

بیماری پسوریازیس
بیماری پسوریازیس

 

پسوریازیس

 

بیماری پسوریازیس چیست

پسوریازیس، بیماری مزمن و تکرار شونده روی پوستی است که می تواند از نظر اجتماعی ناتوان کننده باشد، در موارد نادر، از لحاظ جانی تهدید کننده باشد در اصل، افراد در تمام سنین می توانند به پسوریازیس مبتلا شوند، اما شکل اولیه بیماری از 16 تا 22 سالگی دیده می شود و خوردگیهایی که در اوایل بروز کلی آن رخ می دهد ،می تواند بین 50 تا 60 سالگی باشد. چنانچه در این بخش از سلامت در مورد علل ، انواع و علائم این بیماری خواهید خواند باید بدانید که پوستی پسوریازیس از واژه یونانی “psora” مشتق شده است ،که به معنای خارش است ، حدود 2 درصد از مردم پسوریازیس را به میزان بیشتری یا کمتر تجربه می کنند.*پسوریازیس مسری نیست.*

علل ابتلا به بیماری پسوریازیس

پسوریازیس، یک بیماری است که بصورت ارثی اتفاق می افتد، اما استدلال دقیقی از این که بیماری از نسل به نسل منتقل می شود ،هنوز مشخص نشده است ، گرچه امکان ابتلا به پسوریازیس در یک ژن فردی ذخیره می شود، اما به هیچ وجه مطمئن نیست که هرگز شیوع پیدا کند با این حال، قرار گرفتن در معرض محرک های خاص (مانند عفونت استرپتوکوکی در گلو، الکل، داروهای خاص و تحریک موضعی) و یا آسیب به پوست، ممکن است باعث ایجاد پسوریازیس در افراد مبتلا به این بیماری ژنتیکی شود. استرس همچنین ،می تواند باعث ایجاد پسوریازیس شود.

انواع بیماری پسوریازیس

بیماری پسوریازیس چند نوع است

دو نوع اصلی از پسوریازیس وجود دارد:

  • پسوریازیس ولگاریس (پسوریازیس پلاک)
  • پسوریازیس پاستولوزا (پسوریازیس پوسچولر)

انواع مختلف پسوریازیس را می توان براساس شدت، مدت زمان، و مکان روی بدن و ظاهر شدن ضایعات به زیرگروه ها تقسیم کرد ، حدود 6 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس آرتریت پسوریازیس در مفاصلشان شروع می شود. آرتریت پسوریاتیک ،عمدتا در انگشتان دست و پا رخ می دهد، اما در ستون فقرات نیز بسیار شایع است.

بیماری پسوریازیس
بیماری پسوریازیس

علائم بیماری پسوریازیس ولگاریس چیست

پسوریازیس ولگاریس، شایع ترین شکل است که اولین نشانه های شیوع آن عبارتند از:

لکه های قرمز یا فلسی :تکه ها بزرگتر می شوند و تبدیل به ضایعه های فلسی شکل می شوند و به سرعت پوست اندازی می کنند، در حالی که لایه های زیرین همان ناحیه کاملا ثابت هستند. هنگامی که خشکی از بین می رود، بخشی از نقاط خونریزی را می توان در زیر لایه ها مشاهده کرد .

بیماری پسوریازیس ناخن

پسوریازیس ناخن:اغلب به عنوان ناحیه ای کوچک در ناخن ظاهر می شود. شیوع آن، می تواند بسیار شدید باشد، با ضخیم وخراب شدن ناخن همراه است.

صدف پوستی (پسوریازیس خمشی) :در قسمتهای پر چین و چروک پوست ایجاد می شود ؛ پلاک قرمز و خارش دار در زیر بغل، زیر سینه، در معده، در کشاله ران یا در باسن قرار می گیرد پلاک اغلب، توسط قارچ کاندیدا آلبیکنس مخمر مانند آلوده شده است.

پسوریازیس خالدار: یک نوع خاص است که به طور عمده در کودکان و نوجوانان به علت عفونت استرپتوکوکی گلو بوجود می آید و تکه های خشکی در تمام بدن ظاهر می شود ، در بسیاری از موارد، این وضعیت بعد از چند هفته یا چند ماه خود به خود از بین میرود.

پسوریازیس پوست سر : می تواند حاد باشدیک مورد شدید از نوع صدفی، و گاهی اوقات هر دو گونه رخ می دهد، به طور همزمان.شیوع پسوریازیس می تواند منجر به ضایعات روی صورت، گوش ها و خط رویش مو شود.

علت ، علائم و درمان بیماری پسوریازیس

چه چیزی در خانه می تواند انجام شود؟

لازم به ذکر است که پسوریازیس یک بیماری مزمن و طولانی مدت است.این بیماری، معمولا با دوره های متناوب و دوره ای با شیوع بیماری مشخص می شود اگر متوجه شدید که موارد خاصی باعث بدتر شدن پسوریازیس می شوند، سعی کنید از آنها اجتناب کنید. لازم به ذکر است که تمام موارد پسوریازیس، می تواند به طور موثر درمان شود ؛ درمان ،ممکن است بطور کامل موثر نباشد، اما کیفیت زندگی را تضمین می کند. چگونه تشخیص داده شود؟ تشخیص، معمولا پس از بررسی دقیق پوست صورت می گیرد. اگر هر گونه تشخیصی وجود دارد، پزشک بیوپسی خواهد گرفت، قسمت کوچکی از پوست که برای آزمایش میکروسکوپی می فرستند ، بعضی افراد کمتر در معرض شیوع قرار دارند، در حالی که دیگران بیشتر یا کمتر تحت تأثیر قرار دارند همه این احتمالات بین این دو گروه به شدت وجود دارد.

درمان بیماری پسوریازیس چیست

درمان، باید در همکاری نزدیک بین بیمار و پزشک عمومی یا متخصص پوست انجام شود، شامل درمان های مختلفی است که به صورت موضعی بر روی پوست استفاده می شود و یا به صورت خوراکی دارو دریافت می کنند این بستگی به سن، وضعیت سلامت و ماهیت پسوریازیس و بیمار دارد.

آیا بیماری پسوریازیس درمان می شود

مرطوب کننده ها : عامل مهمی در درمان پسوریازیس هستند و ممکن است همه ی مواردی که برای پسوریازیس خفیف مورد نیاز است، رطوبت باشدآنها خشکی، ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن پوست را کاهش می دهند و همچنین نیاز به درمان سنگین را کاهش می دهند.

درمان های خاصی شامل کرم ها و پمادهایی حاوی ترکیبات نفتی :مانند دیررانول، تزاراتون (Zorac) و یا ترکیبات مرتبط با ویتامین D، مانند:کلسپتریول (Dovonex)، کلسیتریول (Silkis) یا تاکالسیتول (Curatoderm) هستند ، گاهی هم، پماد حاوی کورتیکواستروئید برای مدت کوتاهی استفاده می شود.

ترکیب کورتیکواستروئید با درمان موضعی دیگر: به عنوان محصولات جداگانه مورد استفاده در روزهای مختلف یا به عنوان یک محصول ترکیبی، به عنوان مثال Dovobet (کلسپتوریول و بتامتازون) و یا Alphosyl HC (زغال چوب و هیدروکورتیزون)، ممکن است برای پسوریازیس مزمن مفید باشد.

درمان های مختلف بیماری پسوریازیس

لوسیون ویژه برای درمان پوست سر:لوسیون ویژه برای درمان پوست سردر دسترس است ، که اغلب حاوی اسید سالیسیلیک، ذغال، گوگرد و کورتیکواستروئیدها هستند. برنامه های پوستی درمان با ویتامین D نیز در دسترس هستند.

فتوتراپی (اشعه ماوراء بنفش B، UVB) یا ماوراء بنفش آ PUVA : در مرکز تخصصی متخصص پوست برای پسوریازیس گسترده استفاده می شود ، همچنین ،بسیاری دریافتند که نور خورشید طبیعی نیز کمک می کند.

درمان با داروهای ایمنی: مانند:سیکلوسپورین (نئورال) و یا متوترکسات (به عنوان مثال مکسترکس) و یا مشتقات ویتامین Aآیتورتین (نئوتیگیسن) ممکن است، برای بیماران مبتلا به پسوریازیس شدید، گسترده یا غیر واکنشی استفاده شود.

گیاهان مفید برای درمان های طبیعی پسوریازیس

قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی برای پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس، با پزشک خود صحبت کنید برخی از داروهای گیاهی می توانند باعث ایجاد تداخل های خطرناک با داروهای شما شوند، همچنین در دوران بارداری یا شیردهی، نباید بعضی از داروهای گیاهی را مصرف کنید، یا اگر شرایط پزشکی از قبل پیش بینی شده مانند:دیابت یا فشار خون بالا یا اختلالات خلقی نیز دارید.بلافاصله پس از مصرف دارو اگر عوارض جانبی را مشاهده کردید و به ارائه دهنده خدمات درمانی / دارویی خود اطلاع دهید ؛ در اینجا برخی از گیاهان و درمان های طبیعی است، که ممکن است برای پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس مفید باشد. 

منبع : بیماری پسوریازیس و درمان های این بیماری

منبع : بیماری پسوریازیس و درمان های این بیماری

بیماری پسوریازیس و درمان های این بیماری

Post navigation