غار عليصدر بر اساس نظر كارشناسان مطرح زمين شناسي دنيا يكي از بي‌نظيرترين و بزرگ‌ترين غارهاي آبي جهان است كه شكل‌گيري آن به دوره ژوراسيك ( دوره دوم زمين‌شناسي ۱۹۰- ۱۳۶ميليون سال پيش ) برمي‌گردد. غار علیصدر در سال‌هاي ۱۳۴۱-۴۲ توسط تعدادي از كوه نوردان و غارنوردان گروه سيناي همدان به همراه اهالي روستای عليصدر شناسايي و قايقراني در اين غار شگفت‌انگيز با وسايل ابتدايي، در سال ۱۳۴۶ به همت دست‌اندركاران امر و تعريض دهانه‌ي غار امكان‌پذير شده است. نام غار علیصدر برگرفته از نام روستای عليصدر است كه طي ساليان گذشته علي‌سد و علي‌سرد نيز گفته مي‌شده است. بر اساس تحقيقات و مستندات موجود بخش‌هاي ورودي غار علیصدر در دوره صفويان مورد استفاده اهالي آن منطقه قرار مي‌گرفته به طوري كه از مدخل ورودي به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار براي مصارف كشاورزي استفاده مي‌كردند.


آب و هوای داخل غار علیصدر

دماي داخل غار علیصدر حدود۱۶ درجه و دماي آب۱۲ درجه سانتيگراد ثابت مي باشد. PH آب نزدیک به خنثي و معادل ۸ می باشد و عمق آب بين نيم تا ۱۵.۵ متر اندازه گيري شده است. سختي آب غار بالا بوده و از نوع آهكي است بنا براين استفاده از آن براي آشاميدن توصيه نمي شود. عليصدر غاري زنده است و هيچ گونه گاز سمي در آن يافت نمي شود و به علت وجود جريان هوا تنگي نفس در آن احساس نمي گردد، همچنين به علت عدم وجود نور خورشيد هيچگونه حيات جانوري در اين غار ديده نمي شود. نكته جالب اين كه غار ازنوع غارهاي تحكيم يافته است كه در طول پنج ميليون سال گذشته هيچ گونه ريزشي در آن صورت نگرفته چرا كه استالاگتيت و استالاگميت هاي موجود در غار با عمري به همين ميزان ديده مي شود. ضمناً تاكنون ۱۱۴۴۰متر از مجموع دهليزهاي اين غار در مراحل مختلف شناسايي و حدود ۲/۲ كيلومتر آن مورد بازديد علاقمندان قرار مي گيرد.

موقعيت جغرافيايی غار علیصدر

غار عليصدر در ۶۵ كيلومتري شمال غربي همدان و در يكي از مرتفع ترين مناطق استان در دامنه رشته كوه زاگرس واقع شده است. ارتفاع دهانه غار از سطح دريا ۲۱۸۰ متر است.

امكانات رفاهی مجتمع سياحتی غار عليصدر

در حال حاضر مجتمع سياحتي عليصدر با برخورداري از يك باب میهمانسرا، سوئيت هاي اقامتي مبله و مجهز، بازارچه، رستوران، نمازخانه، پارك بازي كودكان و… آماده ارائه خدمات به گردشگران داخلي و خارجي بازديدكننده از غار مي باشد.

alisadr2_iran غار علیصدر، یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان

179-382 غار علیصدر، یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان

2209_100 غار علیصدر، یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان

113401018419975712056611821915414054154251 غار علیصدر، یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان

 

غار عليصدر

Post navigation